Rot ayarı bozukluğunu genellikle Direksiyonun eğikliğinden yani aracımızın direksiyonunu düz yaptığımızda sağa yada sola gitmesi yada direksiyon düz değilken aracın düz gitmesi veya lastiklerinizin tek taraflı olarak yenilmiş olmasından anlayabilirsiniz.

Firmamızda Dünyanın Eniyi Rot Cihazı markası HUNTER ile Çalışmaktayız. Rot cihazımızı en iyisini seçmemizle birlikte yenilikleri, teknolojiyide takip ediyoruz cihazımız son sistem kameralı sistemdir şuan ki en az hata payı olan cihazdır.

Rot Ayarı Nedir, Nasıl Yapılır?
Rot ayarının, tekerlekler arasındaki açının ve uzaklıkların birbirine eşit olması olduğunu söylemiştik. Bu durumda rot ayarı düzgün olan bir otomobilde tekerlekler arasında açı ve uzaklık farkı bulunmaz.Eğer araçta rot ayarı bozukluğu varsa bu durumda araç yolda giderken sağa sola çekebilir ve hatta ileri derecede rot ayarı bozulmuş olan araçlar savrulabilirler de. Ayrıca rot ayarı bozuk olan araçların tekerlek dişlileri sıyrılır ve tekerlek çok daha çabuk eskir. Dönüş esnasında tekerleklerden ses gelmeye başlar. Direksiyonun doğrultusu ile tekerleklerin doğrultusu arasında fark bulunması da rot ayarının bozukluğunun sonucudur.

Rot ayarı yapılmadan önce araç rot ayarının yapılacağı istasyona yerleştirilir. İşi uzmanları tarafından her ihtimal düşünülerek araçtaki sıkıntının rot ayarından mı yoksa başka bir sebeple mi olduğu araştırılır. Rot ayarındaki bozukluk anlaşıldıktan sonra çeşitli sensörlerle araç tekerlekleri istasyonun yakınında rot ayarı programlarının bulunduğu bilgisayarlara bağlanır. Bu bilgisayarlar rot ayarının bozukluğunun derecesini bildirirler. Sonrasında ise rot ayarı yapılmaya başlanır ve her iki tekerlek te birbirine paralel olduğunda rot ayarı tamamlanmış demektir.

Aracınızın güvenliği ve keyifli sürüş için rot ayarının doğru olması büyük önem teşkil ediyor. Rot miliyle alakalı olan bu durum, dikkat edilmezse ilerleyen süreçte arızalara sebebiyet verebiliyor. Cüzzi bir malyeti olan rot ayarının bozulduğunu, sürücüler kendileri kontrol ederek de anlayabilir.

Siz de aracınız sürüş özelliklerinde bir değişiklik hissediyorsanız, rot ayarı bozulmuş olabilir.

ROT AYARININ BOZULDUĞUNUN ANLAMAK İÇİN BASİT YÖNTEM
Rot ayarının bozulduğunu kendiniz de anlayabilirsiniz. Bunun için oldukca basit bir yöntem bulunuyor. Bunun için düz yolda giderken direksiyonunu bırakın ve aracın sapma yapıp yapmadığını inceleyin.

Aracınız düz ilerliyorsa ‘sorun yok’ anlamına geliyor. Eğer araç sağa veya sola gidiyorsa, rot ayarı bozulmuş demektir.

ROT AYARININ ZAMANI
Rot milinin durumuyla alakalı olan rot ayarının 10 bin kilometre bir yapılması gerekir.

ROT AYARLAMANIN MALİYETİ
Fiyatı ortalama 50 lira civarında olsa da yer yer değişiklik gösterebilir. Yine ortalama 20 – 30 dakikalık bir işlemdir.

ROT AYARININ NEDEN OLDUĞU ZARARLAR
Rot ayarı bozulduğunda sürüş keyfiniz bozulacağı gibi, direksiyonunuz titreme yapar.
Aytıca ani fren yaptığınızda aracınız şağa ve ya sola kayabilir. Lastikte dengesiz aşınma meydana gelebilir.
Ayrıca jant, amörtisör ve aks kelepçelerinin yıpranması hızlanır.
Bu sebeplerden ötürü rot ayarını sık sık kontrol etmeniz gerekir.

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Hüseyin BAL - www.balastik.com